آیا تفاوت ویزا و پاسپورت با گذرنامه را می دانید ؟

آیا تفاوت ویزا و پاسپورت با گذرنامه را می دانید ؟

معمولا یکی از مهم ترین ابهامات برای کسانی که قصد مسافرت یا اقامت در یک کشور دیگری دارند این است که تفاوت ویزا و پاسپورت چیست؟ بسیاری از افراد ممکن است فرق روادید و گذرنامه را ندانند به همین دلیل قصد داریم که کمی بیشتر درباره تفاوت ویزا و گذرنامه با شما صحبت کنیم و همینطور کمی هم درباره مفهوم دریافت اقامت یک کشور صحبت کنیم، تا به این ترتیب شما با فرق ویزا و گذرنامه و همین طور مفهوم اقامت بیشتر آشنا شوید.

پاسپورت چیست؟

برای این که بتوانید بهتر درباره تفاوت ویزا و پاسپورت صحبت کنیم بهتر است ابتدا به تعریف گذرنامه یا همان پاسپورت بپردازیم، در واقع تعریف پاسپورت اولین قدم برای بیان تفاوت ویزا و پاسپورت می باشد. گذرنامه در واقع یک سند بسیار معتبر است که اطلاعات شخصی شما در آن وجود دارد و نشان دهنده این است که شما تابعیت یک کشور را دارید، در واقع شما با به همراه داشتن گذرنامه در یک کشور خارجی نشان می دهید که در این کشور یک مسافر هستید و تابعیت شما برای کشور خاصی می باشد که نام این کشور در گذرنامه شما آمده است. پاسپورت سند و مدرک بسیار معتبری می باشد که در تمامی کشورها به رسمیت شناخته می شود و تمامی کشورها آن را قبول دارند. حال که با اولین مفهوم برای بیان فرق بین روادید و گذرنامه آشنا شدید بهتر است کمی بیشتر با ویژگی های پاسپورت آشنا شوید.

چه اطلاعاتی در گذرنامه درج شده است؟

رنگ گذرنامه یکی از مهم ترین ویژگی های یک گذرنامه یا پاسپورت می باشد، به عنوان مثال رنگ گذرنامه های ایرانی زرشکی می باشد که در بالای آن نشان رسمی جمهوری اسلامی ایران چاپ شده است. هر پاسپورت دارای یک صفحه مشخصات می باشد که در این صفحه و در قسمت بالا سمت چپ یک شماره هشت رقمی را مشاهده می کنید که به زبان فارسی نوشته شده است و در زیر آن نیز اعدادی به زبان انگلیسی نوشته شده اند که همان کد مشخصه کشور شما و شماره گذرنامه شما می باشند. در قسمت پایینی این مطلب می توانید شماره ملی، نام و نام خانوادگی و همینطور سایر اطلاعات مربوط به خودتان را ببینید. در پایین ترین نقطه این سند نیز می توانید تاریخ انقضای این سند را مشاهده کنید. به این ترتیب شما با برخی از ویژگی ها و مشخصات گذرنامه آشنا شدید تا یک قدم به یادگیری تفاوت ویزا و گذرنامه نزدیک شوید.

روادید چیست؟

ویزا یا روادید سندی است که یا به صورت کاغذی یا به صورت الکتریکی به گذر نامه شما اضافه می شود. این سند که در پاسپورت شما ثبت شده است به شما این اجازه را می دهد که در مدت زمان محدودی که این مدت زمان در روادید شما ثبت می شود در یک کشور خارجی خاص حضور داشته باشید. تنها نکته ای که بعد از دریافت روادید یک کشور باید به آن توجه داشته باشید این است که دریافت روادید به منزله تضمین ورود شما به یک کشور نیست و در صورت صلاحدید افسران کنترل کشور مربوطه می توانند از ورود شما به کشورشان جلوگیری کنند.

تفاوت پاسپورت و ویزا

پاسپورت یا گذرنامه نشان دهنده این است که شما یک شخص از یک کشور خاص هستید که اجازه خروج از کشور خودتان را دارا می باشید و به همین شکل روادید نیز سند و مدرکی است که نشان می دهد شما اجازه یک کشور خارجی را دارید که بتوانید برای مدت زمانی معینی که در ویزای شما ذکر شده است در کشور مربوطه اقامت کنید.

Post a comment

Your email address will not be published.