برج گالاتا استانبول

در این ویدیو برج گالاتا استانبول را از زاویه ای دیگر خواهید دید و می توانید چشم انداز تماشایی این برج را تماشا کنید. برج گالاتای استانبول، از مهم ترین جاذبه های استانبول است و هر ساله، گردشگران متعددی از آن بازدید می کنند. این برج در بخش اروپایی شهر جای گرفته و درست روی شاخ طلایی استانبول واقع شده است. 

برج گالاتا در شمالی ترین نقطه تنگه بسفر قرار دارد و با کلاه مخروطی شکلش، در اولین نگاه، رهگذران را به یاد فیلم های قدیمی و دوره رنسانس اروپا می اندازد. این برج در زمان فتح قسطنطنیه (نام پیشین شهر استانبول) توسط رومیان در محلی تپه ای و با ارتفاع از سطح دریا ساخته شد. گالاتا را از آن جهت در منطقه ای مرتفع ساختند که به عنوان برج نگهبانی استفاده شود و فردی که بر فراز آن دیده‌بانی می کرد، بر پهنای گسترده ای از تنگه بسفر نظارت داشت. محله گالاتا از دیرباز، چه در دوران حکمرانی رومیان چه پس از آن، محله ای محبوب و پر رفت و آمد بود و به دلیل وجود بندرگاه های متعدد، جزو محله های شلوغ شهر به حساب می آمد؛ اما با پیشرفت ترکیه و سرمایه گذاری در زمینه صنعت توریسم، برج گالاتا کاربری اولیه خود را از دست داد و به محلی تاریخی برای بازدید گردشگران تبدیل شد. 

ارتفاع برج گالاتا 66.9 متر است؛ اما اگر کلاهک مخروطی شکل آن در نظر گرفته نشود این عدد به صورت تقریبی به 62.59 می رسد؛ و اگر باز هم از تزییناتی که بر فراز آن استفاده شده چشم پوشی شود ارتفاعش به 51.65 متر خواهد رسید. این برج 9 طبقه در زمان ساختش یعنی در قرن چهارده و حدود سال 1348 میلادی بلندترین ساختمان استانبول به حساب می آمد و توانست این عنوان را تا سال 1749 میلادی حفظ کند. امروزه قامت این سازه در میان دیگر ساختمان های بلند شهر کمتر به چشم می آید اما به عنوان یکی از نمادهای تاریخی شهر اهمیت زیادی دارد.

پخش ویدیو